تا به حال به معنی اسم خود فکر کرده اید؟!

البته که اکثراً فکر می کنند میلاد به معنای تولد هست که چندان درست نیست.

میلاد نام یکی از پهلوانان در شاهنامه نیز می باشد.میلاد نام پهلوانی بزرگ در شاهنامه فردوسی است. این پهلوان، پدر پهلوان گرگین بوده است. من به زبان های کشورهای مختلف علاقه زیادی دارم و در مورد اکثر آنها مطالعاتی داشتم.
درست است که در عربی ریشه " ولد " ما را به این فکر می اندازد که این یک واژه غیر فارسی باشد اما اینطورنیست.
چنانچه بسیاری ازما " سپاس " را یک واژه فارسی می دانیم و وقتی در تلاشیم پارسی حرف بزنیم مدام می گوییم " سپاس " در حالی که این واژه یک لغت روسی است که معادل روسی آن می شود:

سپاس = спасибо بخوانید سپاسیبه

و البته انبوه واژگان است که در خیال ما عربی هستند ولی ارتباطی با زبان عربی ندارند، همچنین چه بسیار مانند " سپاس " که در تلوزیون های خارج از کشور نیز به عنوان زبان پارسی استفاده می شود اما یک واژه کاملاً روسی است.

در مورد" میلاد " نیز اگر شما با زبان عربی آشنایی داشته باشید خواهید دید که " میلاد " فاقد حرف " و " است که در زبان عربی شما ریشه " ولد " را به این لغت نسبت داده اید. می دانید که در زبان عربی ریشه به صورت های مختلف فاعل و مفاعیل و ... صرف می شود اما سه حرف " فعل " که ریشه است باقی می ماند، اما در لغت " میلاد " حرف " و " وجود ندارد و هیچ لغت هم وزنی نیز در عربی نداریم که از ریشه ای به این شکل صرف شود.

_______

میلاد = مهرداد = مهرزاد و در گذشته مهر = خورشید

میلاد به معنای فرزند پسر خورشید است. البته مهرداد و مهرزاد به معنای زادگان خورشید است که می تواند دختر نیز باشد.

اگر در زبان فارسی از میلاد برای تولد استفاده می شود، دقت کنید که تنها در مورد بزرگان استفاده می شده است که امروزه با بی توجهی کاربرد عام پیدا کرده است. در گذشته بزرگان را زاده مهر می پنداشتند، پس از اسلام نیز تنها برای بزرگان مذهبی و آن هم مردان واژه میلاد را به کار می بردند. مثلاً توجه کنید:

میلاد نخستین اختر تابناک آسمان ولایت » اختر = ستاره، و ستاره از فرزندان خورشید محسوب می شده است. :grin:

کلی تحقیقات کردم روش تا به این کاملی یافتممتفکرلبخند

/ 11 نظر / 49 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهار آذر

وااااااااا یعنی تو دختر خورشیدی؟؟؟؟؟؟ نگو تورو خدا!مارو باش رو دیوار کی "یادگاری" نوشته بودیم!!! بیا آپم!اگه دلت خواست! سلام

غزل(باران)

سلام بابا یه ذره درشت تر بنویس دیگه بتونم بخونم[ناراحت] البته یه کم خوندم تو ام بیا وبلگم یه کم بخون[نیشخند] منتظرما[گل]

مغرور

سلام خوبی وب خوبی داری به منم سر بزن و اگه خواستی تبادل لینک

شهرزاد

چه جالب

فرانک

ایول میلاد به تحقیقاتت!اسم منم که فرانک هست یه اسم ایرانی هست و نام مادر فریدون تو شاهنامست.تو که دس به تحقیقت خوبه یه نگاه کن ببین من و تو" تو شاهنامه با هم فامیل نمیشیم؟

میلاد

عزیز من نمی دونم شما دستور قلب در عربی رو می دونی یا نه ولی میلاد از رشیه ولد و مصدر مفعال که میشه مولاد ولی چون خونده نمی شه طبق دستور قلب و به علامت قبل خودش که اِ هست تبدیل و در نهایت میشه میلاد . این اختر تابناک لایت هم ربطی به معنی فارسی میلاد نداره . و در آخر اینکه شباهت پیش اومده تو عربی و فارسی . کسی میلاد رو از کسی ندوزدیده و فقط شانس بوده.

میلاد کرمی

مرسی عزیزم که تو اینقد کوشا هستی راستش من خسته شدم که اینقد به همه توضیح دادم که به خدا به پیر به پیغمبر میلاد عربی نیست. ولی کو گوش شنوا در ضمن من راجب میلاد یه نکته دیگه بگم که این اسم علاوه بر همه این هایی که تو نوشته بودی اسم یه شهر در هندوستانه . البته نمی دونم که الان هم همین اسم رو داره یا نه . داستان اسکندر مقدونی و پادشاه شهر میلاد داستان جالبیه که پیش نهاد می کنم حتما بخونی مرسی به خاطر وبلاگ مطلب خیلی خوبت

نويد

اسم عشقم ميلاد خلاصه ممنون[اضطراب]

حسن

میلاد بر وزن میعاد, میقات و میثاق از ریشه های ولد, وعد, وقت و وثق می باشد (کارشناس ارشد الهیات)

میلاد

همیشه از خودم سوال میکردم که اسم من مسخرست و.لی وقتی توسایت تو خوندم که معنی اسم من پسرخورشید میشه واز نام اریایی هستش خیلی دوستش دارم